Oι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του δημοτικού μας σχολείου μπήκαν σε πασχαλινή διάθεση αυτήν την εβδομάδα κατασκευάζοντας πασχαλινές κάρτες, λαμπάδες, βάφοντας πασχαλινά αυγά και πλάθοντας τα δικά τους "Λαζαράκια".

Πασχαλινά καλαθάκια από την Α΄τάξη

Πασχαλινές λαμπάδες από την Β΄τάξη

Λαζαράκια, πασχαλινά αυγά και κάρτες από την Δ΄τάξη

Πασχαλινά καλαθάκια από την Ε' τάξη

Λαμπάδες και πασχαλινές κάρτες και δημιουργίες από την ΣΤ΄τάξη

Το 6ο Δημοτικό Μεγάρων σας εύχεται

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!!!

Την Κυριακή, 3 Μαρτίου, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το πατροπαράδοτο αποκριάτικο άναμμα της φωτιάς.

Τα προηγούμενα χρόνια γινόταν στην πλατεία του ‘Αι-Γιάννη του Χορευταρά, ενώ για πρώτη χρονιά φέτος αυτό έλαβε χώρα στο σχολείο, λόγω εργασιών της αρχαιολογικής υπηρεσίας στην πλατεία. Διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου με τη βοήθεια και τη χορηγία των μελών του.

Παραβρέθηκαν στην εκδήλωση ο Δήμαρχος Μεγαρέων κ. Π. Μαργέτης. Ο αντιπεριφερειάρχης Δυτικής Αττικής κ. Κλ. Βαρελάς, ο αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Κ. Μαργέτης, ο αντιδήμαρχος αθλητισμού κ. Αν. Μήτσος.

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη. Μικροί και μεγάλοι χόρεψαν γύρω από τη φωτία, αποκριάτικους χορούς από τα Μέγαρα, αλλά και από όλη την Ελλάδα.

Το έθιμο αυτό έρχεται από τα παλιά χρόνια, όταν Μεγαρίτες και Μεγαρίτισσες άναβαν μεγάλες φωτιές στους δρόμους κατά τη διάρκεια των Αποκριών, ντύνονταν μασκαράδες και γλεντούσαν πίνοντας και χορεύοντας !

Από την εκδρομή της ΣΤ΄ τάξης στο Λαογραφικό Μουσείο της Αγίας Παρασκευής στο Μάζι. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν ένα αφιέρωμα για την επέτειο του 1821, καθώς και αντικείμενα, όπως όπλα, νομίσματα, φορεσιές και άλλα από την εποχή της Επανάστασης. Περιηγήθηκαν κατόπιν στους χώρους του Λαογραφικού Μουσείου, πραγματοποιώντας ένα ταξίδι στο χρόνο και μαθαίνοντας για τη ζωή και την καθημερινότητα των Μεγαριτών.