Την Κυριακή, 3 Μαρτίου, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το πατροπαράδοτο αποκριάτικο άναμμα της φωτιάς.

Τα προηγούμενα χρόνια γινόταν στην πλατεία του ‘Αι-Γιάννη του Χορευταρά, ενώ για πρώτη χρονιά φέτος αυτό έλαβε χώρα στο σχολείο, λόγω εργασιών της αρχαιολογικής υπηρεσίας στην πλατεία. Διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου με τη βοήθεια και τη χορηγία των μελών του.

Παραβρέθηκαν στην εκδήλωση ο Δήμαρχος Μεγαρέων κ. Π. Μαργέτης. Ο αντιπεριφερειάρχης Δυτικής Αττικής κ. Κλ. Βαρελάς, ο αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Κ. Μαργέτης, ο αντιδήμαρχος αθλητισμού κ. Αν. Μήτσος.

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη. Μικροί και μεγάλοι χόρεψαν γύρω από τη φωτία, αποκριάτικους χορούς από τα Μέγαρα, αλλά και από όλη την Ελλάδα.

Το έθιμο αυτό έρχεται από τα παλιά χρόνια, όταν Μεγαρίτες και Μεγαρίτισσες άναβαν μεγάλες φωτιές στους δρόμους κατά τη διάρκεια των Αποκριών, ντύνονταν μασκαράδες και γλεντούσαν πίνοντας και χορεύοντας !